Written by 12:48 am Rasy psów

Maltańczyki – opis rasy

Maltańczyki to jedna z najchętniej wybieranych ras psów; często widzimy je na spacerach czy u znajomych. Czy jednak wiemy o nich wiele? Piękne, radosne i towarzyskie: co jeszcze można powiedzieć o tej rasie?

Jaką historię skrywają maltańczyki?

Ta rasa psów – jak może sugerować już sama nazwa – pochodzi z wyspy Malty. Jest to właściwie jedyna pewna rzecz, jaką możemy o niej powiedzieć. Cała reszta dziejów rasy jest dość tajemnicza i nie jest do końca znana. Wierzy się, że pochodzą one od psów zwanych „Melitaei Canes”, które były hodowane w tym regionie już w starożytności. Wiemy również, że w starożytnym Egipcie najprawdopodobniej właśnie te psy były uważane za psiaki bogów i czczone przez ludzi. Ich obecność udokumentowane również w Grecji czy Rzymie. W czasach nowożytnych, maltańczyki stały się bardzo popularne, zwłaszcza w charakterze psów towarzyskich  arystokratów i szlachty.

Jak wyglądają psy tej rasy?

Maltańczyki to małe psy o szczupłej i wysportowanej budowie ciała. Ich sierść jest długa i gęsta, zazwyczaj koloru białego lub kremowego.  Mają długie, wydłużone i lekko zakrzywione uszy oraz krótki, ale szeroki nos. Oczy są duże i owalne, zazwyczaj koloru brązowego lub ciemnobrązowego.

Maltańczyki są bardzo zwinnie i dynamiczne w ruchu, co w połączeniu z ich uroczym wyglądem sprawia, że są bardzo atrakcyjnymi zwierzętami. Ich sierść wymaga regularnej pielęgnacji, aby zawsze prezentowała się świeżo i lśniącą. Ogólnie więc, rasę tą można uznać za bardzo elegancką i wytworną, o ile tylko podejmie się niezbędne zabiegi pielęgnacyjne.

Jaki charakter ma maltańczyk?

Maltańczyki to małe, ale pełne energii psy o przyjaznym i towarzyskim charakterze. Ich miniaturowy rozmiar nie przeszkadza im w byciu ruchliwymi i zabawnymi towarzyszami. Cechuje je lojalność wobec swoich właścicieli i upodobanie do bycia w centrum uwagi. Są też bardzo inteligentne i szybko się uczą, co czyni je łatwymi do tresury.

Maltańczyki lubią być aktywne i spędzać czas na zabawach z rodziną lub na spacerach. Zarazem, są dobrze przystosowane do funkcjonowania w mieszkaniu; zwykle dopasowują się do trybu życia właściciela. Choć małe, są bardzo odważne i nie boją się nowych sytuacji.

Maltańczyki są bardzo towarzyskie i lubią być wśród ludzi, dlatego mogą być dobrymi towarzyszami dla osób starszych lub samotnych. Sprawdzają się również dla rodzin z dziećmi, ponieważ są cierpliwe i tolerancyjne. Lubią być głaskane, przytulane i zabawiane, co młodzi opiekunowie z pewnością im zapewnią.

Zdrowie maltańczyków

Maltańczyki nie są szczególnie chorowitymi psami. Przy odpowiednim odżywianiu. zapewnieniu wystarczającej ilości ruchu i przestrzeganiu podstawowych zasad profilaktycznych, mogą towarzyszyć właścicielowi nawet przez 20 lat. Niemniej, warto zdawać sobie sprawę z najpopularniejszych chorób, aby móc odpowiednio szybko na nie reagować. Do najczęstszych zaburzeń należą:

  1. Problemy z wzrokiem: maltańczyki są narażone na różne choroby oczu, takie jak zaćma, jaskra i zapalenie spojówek.
  2. Choroby układu oddechowego: maltańczyki są narażone na choroby układu oddechowego, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i astma.
  3. Choroby układu moczowo-płciowego: maltańczyki mogą mieć problemy z układem moczowym, takie jak zapalenie pęcherza moczowego i kamicą moczową.
  4. Choroby skóry: maltańczyki mogą cierpieć na choroby skóry, takie jak alergie skórne i łuszczyca.
  5. Choroby stawów: maltańczyki są narażone na choroby stawów, takie jak dysplazja stawu biodrowego i choroba zwyrodnieniowa stawów.
(Visited 18 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Close