Written by 5:31 pm Porady, Zdrowie

Objawy chorobowe u psa – jak rozpoznać, że psu coś dolega?

pies choroba

Właścicielom psów zdarza się martwić się o swoich podopiecznych. Zwierzęta czasami zachowują się inaczej niż zwykle i to wzbudza podejrzenia czujnych opiekunów. To właściciel musi obserwować swojego pupila i zapobiegać chorobom. W takiej sytuacji czasami konieczna może być wizyta u weterynarza. Jakie objawy mogą wskazywać na obecność poważniejszych dolegliwości? Kiedy należy interweniować? Jak można pomóc psu?

Jakie są częste objawy chorobowe u psa?

Właściciele często niepokoją się dziwnym zachowaniem swoich pupili. Jednak niektóre nastroje są normalne i niekoniecznie muszą być powodem do wizyty u weterynarza. Kiedy warto zareagować? Oto kilka niepokojących symptomów:

  • ospałość — kiedy zwierzak jest ospały czy osowiały i nie ma ochoty na żadną aktywność, może to świadczyć o rozwijającej się chorobie. Pies często nie ma energii przez osłabiony układ odpornościowy. Zdarza się, że pies nie ma ochoty na większy ruch z powodu bólu.
  • gorączka — temperaturę psa najłatwiej sprawdzić dotykając uszka zwierzaka. Zazwyczaj jest znacznie cieplejsze niż zwykle. Dobrym pomysłem jest zakup specjalistycznego termometru. Warto zapamiętać, że temperatura psa naturalnie jest inna niż ludzka. Stan podgorączkowy zaczyna się powyżej 39 stopni. Temperatura powyżej 41,5 stopnia jest poważnym zagrożeniem.
  • zaburzenie czynności fizjologicznych — bardzo niebezpiecznym objawem choroby mogą być zaburzenia związane z oddawaniem moczu. Jeśli pies zbyt często chce wychodzić na dwór, a na dodatek oddaje mocz w niewielkich ilościach, może to świadczyć o zapaleniu pęcherza lub problemach z nerkami. Dodatkowo biegunka i wymioty powinny wzbudzić czujność. Może to być chwilowa niestrawność, jednak bardzo często jest to objaw choroby.
  • zaburzenia apetytu — zbyt duży apetyt jest równie niepokojący co wstręt do jedzenia. Pies może być wiecznie głodny z powodu pasożytów w układzie pokarmowym. Zanik apetytu może świadczyć o problemach żołądkowych.
  • problemy z oddychaniem — różnego rodzaju problemy z drogami oddechowymi mogą być poważnym symptomem chorobowym. Zazwyczaj możliwe jest wystąpienie kataru lub kaszlu wstecznego. Chociaż mogłoby się to wydawać dziwne, to niepokojące okazuje się nawet chrapanie czy różnego rodzaju świsty.

Na jakie jeszcze objawy chorobowe u psa należy zwrócić uwagę? Z pewnością na wygląd zewnętrzny. Czasami zwierzak zachowuje się normalnie, a jego wygląd daje znać o problemach. Może to być problem z nadmiernie wypadającą sierścią czy psującymi się zębami. Bardzo niepokojącym objawem są pojawiające się guzki i powiększone węzły chłonne. Takie zmiany często świadczą o nowotworze rozwijającym się w organizmie.

Objawy chorobowe u psa — jak reagować?

Zdarza się, że ludzie dostrzegają objawy choroby u psa i nie do końca wiedzą, w jaki sposób reagować. Warto starać się łagodzić objawy w miarę możliwości. Jeśli pies nie będzie miał apetytu, dobrym pomysłem jest zmiana karmy. W przypadku różnego rodzaju problemów fizjologicznych najlepszym pomysłem jest wykonanie badań laboratoryjnych.

Gorączka, ospałość, powiększone węzły chłonne czy jakiekolwiek inne niepokojące objawy, warto zdiagnozować u weterynarza. Specjalista wykona niezbędne badania i pomoże w rozpoznaniu choroby. Bardzo często konieczne jest nie tylko podanie środków farmakologicznych, ale także zmiana diety czy wprowadzenie większej ilości ruchu.

Jak rozpoznać że pies jest chory? Właściciele najczęściej bardzo dobrze znają swoje psy. Jakiekolwiek niepokojące i nietypowe zachowania warto skonsultować z weterynarzem.

(Visited 27 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Close