Written by 5:43 pm Zdrowie

Rodzaje chorób skóry u psów

choroby-skory-u-psow

Wśród wszystkich chorób psów najczęstsze są choroby skóry, które występują z powodu reakcji alergicznych, stanów zapalnych, infekcji, predyspozycji genetycznych. W przeciwieństwie do innych dolegliwości, choroby skóry zwierzęcia można zobaczyć gołym okiem i natychmiast skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaleci leczenie.

Rodzaje chorób skóry u psów

W zależności od przyczyny choroby skóry u psów są podzielone na kilka typów: alergiczne, pasożytnicze, grzybicze, bakteryjne. Po wykryciu uszkodzeń skóry, właściciel powinien zgłosić się do weterynarza. W tym przypadku, pomimo oczywistych objawów choroby, trudno jest postawić dokładną diagnozę, a leczenie może trwać przez długi czas. Przed wizytą u lekarza nie należy smarować zainfekowanych obszarów żadnymi maściami.

Alergie u psów

Wykrywanie alergenów nie jest bardzo proste, więc w diagnostyce choroby alergiczne skóry są dość złożone. Najczęstsze alergeny psa to: produkty spożywcze, pył domowy, ukąszenia owadów, pyłek roślin, pleśń, chemia gospodarcza. Główne objawy alergii u psa to: silny świąd, ślinienie, nieżyt nosa, nagły kaszel, gorączka pokrzywowa, obrzęk. Pojawiają się także różne wysypki, zaczerwienienia, krosty.

Pasożytnicze choroby skóry

Najczęstsze choroby pasożytnicze to pchłe zapalenie skóry, prawie każdy pies jest narażony na zainfekowanie tymi pasożytami. Są też pasożytnicze kleszcze, które powodują choroby, takie jak: babeszjoza, borelioza, anaplazmoza.

Świerzb

Jest to kolejna pasożytnicza choroba skóry spowodowana przez małe roztocza. Pasożyty żyją w skórze, gruczołach łojowych lub potowych, cebulkach włosowych lub w organach wewnętrznych zwierzęcia. Niektóre postacie tych chorób są zaraźliwe dla ludzi, ale można szybko wyleczyć bez użycia jakichkolwiek leków. Objaw świerzbu obejmuje zlokalizowane swędzenie, które występuje najczęściej w uchu, kolanie i łokciu. W miarę upływu czasu świerzb wpływa nie tylko na powierzchni skóry, ale również zaczyna drażnić nerwy, swędzenie staje się nie do zniesienia.

Łojotok

Łojotok może rozwijać się w wyniku naruszenia układu hormonalnego lub stać się konsekwencją choroby sarkoptycznej. Z łojotokiem praca gruczołów łojowych zostaje zakłócona, skóra staje się tłusta. Pierwsze ogniska choroby pojawiają się w dolnej części brzucha i na łapach. Następnie łupież rozprzestrzenia się na uszy i ogon, stawy, kufę i klatkę piersiową.

Zapalenie skóry

W niektórych przypadkach choroba wiąże się z wiekiem psów. U zwierząt w pierwszych latach życia zapalenie skóry objawia się ropnymi i fioletowymi pęcherzykami i krostami na wargach, brodzie, pachwinie i bezwłosej części brzucha. U starszych psów choroba objawia się w okolicy stawów kolanowych i wzdłuż grzbietu, gdzie znajdują się grudki, krosty lub trądzik.

Aby wyleczyć psa, musi on być prawidłowo zdiagnozowany, co można zrobić tylko w klinice weterynaryjnej. Specjaliści przeprowadzą badanie, niezbędne testy i na ich podstawie zalecą odpowiednie leczenie. Nie można odkładać wizyty u weterynarza, ponieważ stracony czas doprowadzi do cierpienia zwierzęcia, a w niektórych przypadkach do jego śmierci.

 

(Visited 11 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Close