Written by 7:08 pm Zdrowie

Operacja rogówki u psa – szansa na prawidłowe widzenia u naszego pupila

Operacje rogówki

Wrzodziejące zapalenie rogówki jest jedną z najczęstszych chorób okulistycznych u psów. Choć u podłoża tej jednostki chorobowej leży wiele przyczyn, jedną z głównych metod jej leczenia jest zabieg chirurgiczny. Tak więc, na czym dokładnie polega operacja rogówki u psa, jak wygląda rekonwalescencja zwierzaka i jakie mogą być ewentualne powikłania takowego zabiegu?

Wrzodziejące zapalenie rogówki – najczęstsze wskazanie do zabiegu okulistycznego u psa

Wrzód rogówki (inaczej wrzodziejące zapalenie rogówki) to nic innego jak ubytek nabłonka przedniego rogówki oraz elementów jej zrębu. Jego pojawienie się grozi znacznym niebezpieczeństwem istotnego pogorszenia lub prawie całkowitej utraty wzroku u naszego pupila (rogówka odgrywa istotną rolę w procesie widzenia poprzez skupianie promieni świetlnych w oku). Stąd też wrzód rogówki jest z pewnością wskazaniem do pilnego badania okulistycznego przez weterynarza, a w części przypadków do wykonania operacji naprawczej (najczęściej wykonuje się zabieg uszypułowanego przeszczepu spojówki na rogówkę).

Operacja rogówki u psa – na czym polega zabieg?

Operacja rogówki u psa jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym i wymaga dużego doświadczenia oraz odpowiedniego zaplecza sprzętowego. Jak już wspominaliśmy, najczęściej wykonywany jest z powodu wrzodu rogówki i polega na wykonaniu uszypułowanego przeszczepu spojówki na uszkodzoną rogówkę. Zabieg ma na celu uzupełnienie utraconego nabłonka rogówki oraz przyspieszenie i ułatwienie procesu gojenia się ubytku.

Operacja rogówki u psa – rekonwalescencja po zabiegu

Pies przez okres 10 dni po zabiegu zmuszony jest nosić specjalny kołnierz chroniący jego oczy. Co więcej, u zwierzęcia kontynuowana jest farmakoterapia miejscowa oraz podawane są mu doustne leki przeciwbólowe. W części przypadków wymagana jest również podaż antybiotyków chroniących lub zwalczających ewentualne zakażenia. Po około 4 do 6 tygodni od zabiegu wymagana jest kontrola u weterynarza, który odcina szypułe naszytej na rogówkę spojówki. Zabieg ten można w większości przypadków wykonać bez znieczulania ogólnego psa.

Ewentualne powikłania operacji rogówki u psa

Uszypułowany przeszczep spojówki na rogówkę jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, ale jak każdy zabieg może mieć powikłania. Spośród nich najczęściej występują :

  • Powikłania infekcyjne – w ich przypadku wymagana jest antybiotykoterapia.
  • Konieczność ponownej operacji z powodu nawrotu choroby lub nieprzyjęcia się przeszczepu spojówki na rogówce.
  • Blizny na rogówce, które ograniczają pole widzenie psa – ich powstawaniu można w pewnym stopniu zapobiec, stosując specjalne maści do oczu.

Podsumowując, wrzody rogówki u psów są ogromnym problemem. Na szczęście istnieją operacyjne metody leczenia (głównie przeszczep spojówki na rogówkę), które mogą w dużym odsetku przypadków uratować wzrok psa i znacznie poprawić jego komfort życia.

 

(Visited 47 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Close